Czy można stosować drewno na ogrzewaniu podłogowym ?
Dobór właściwego materiału
System JPD Parkett
Ważne czynniki
Użytkowanie
Tak, jednak ze względu na higroskopijne właściwości drewna oraz jego wrażliwość na zmiany temperatury i wilgotności względnej powietrza do ułożenia parkietu potrzeba wiedzy, doświadczenia i zachowania szczególnego reżimu technologicznego. Prace należy powierzyć wyspecjalizowanym i doświadczonym ekipom, z których jedna zajmie się wykonaniem podłoża oraz instalacji grzewczej, a druga ułoży drewnianą podłogę.
Większość inwestorów ma obawy, iż pod wpływem podwyższonej temperatury emitowanej przez ogrzewanie podłogowe, podłoga nadmiernie się rozeschnie. Rzeczywiście jest to zjawisko dosyć często spotykane. Ale nie musi tak być.
Dobór właściwego materiału i gatunku drewna ma ogromne znaczenie, gdyż nie każdy jest w stanie sprostać warunkom panującym na tak uzbrojonym podłożu. Dlatego wybierając gatunek drewna należy pamiętać o tym, by było ono jak najbardziej stabilne, twarde oraz by współczynnik skurczu był jak najniższy. Najlepiej pod tym względem wypadają gatunki egzotyczne, takie jak merbau, doussie, iroko, a z krajowych dąb i akacja. Zdecydowanie nie polecane są kładzione na ogrzewanie podłogowe parkiety z grabu, buku, klonu czy jasnego jesionu.
W dzisiejszych czasach coraz bardziej rozpowszechnianym materiałem są podłogi warstwowe oraz podłogi lite ze specjalnymi stabilizatorami oferowane przez naszego partnera firmę JPD Parkett. Owe stabilizatory pozwalają nam zapobiec tworzeniu się nieestetycznych dużych szpar w litej desce. System stabilizacyjny składa się z maksymalnie jedenastu prętów wzmocnionych włóknem szklanym, które frezuje się od spodu desek poprzecznie do włókna i przykleja. Pręty te posiadają sześciokrotnie wyższą wytrzymałość na rozciąganie niż stal. Zestawienie tej silnej wytrzymałości na rozciąganie wraz z zastosowaniem bazującego na poliuretanie kleju do przyklejania stabilizatorów zapewnia w prosty sposób wyjątkową stabilność.
Przy zastosowaniu tego systemu wyraźnie wyczuwalny jest spokój podłoża. Pozwala on również na stabilność deski długości do 5 m i szerokości 40 cm oraz stabilność drewna na ogrzewaniu podłogowym.
Czynnikiem mającym istotne znaczenie przy wyborze drewnianej podłogi na ogrzewanie podłogowe jest grubość elementów z których montuje się podłogę. Nie powinna ona przekraczać 16 mm. Powyżej tej grubości natrafimy na znaczny opór cieplny.
Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest umiejętne wygrzanie posadzki.
Czynność ta jest niestety często pomijana przez posadzkarzy, ponieważ jest żmudna i czasochłonna. Natomiast parkieciarz działający zgodnie ze sztuką powinien na wstępie zażądać sporządzonego protokołu. Realia natomiast są zupełnie inne….Parkieciarz chcąc zyskać nowe zlecenie często nie wspomina o konieczności wygrzania posadzki by nie zrazić klienta.
Omijanie tych z pozoru błahych czynników często kończy się wymianą całej powierzchni drewnianej.
Użytkowanie drewnianej podłogi wymaga pewnego wyczucia. Należy pamiętać, by ogrzewanie podłogowe włączać stopniowo, unikać gwałtownych skoków temperatury. Taka podłoga jest bardziej wrażliwa na wpływ wilgoci, a w sezonie grzewczym mogą pojawiać się szczeliny, które latem zanikają.
Istotnym czynnikiem jest temperatura, która nie powinna przekraczać 28ºC.
Pamiętajmy również o wilgotności (45- 60%) w której sami dobrze się czujemy oraz nasze drewno zachowuje się najlepiej.